Bring your creative ideas to our family's village house in Edirne, Turkey

Country

Turkey

Favourited 7 times


 • rating

  Host rating

 • feedbacks

  Feedback

  -

 • last activity

  Last activity

  28/02/2021

 
  2021 
J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D
 • Description

  Description

  My wife and I live in a village house. We grow vegetables with our dog, chickens and 1000 square meter garden. We are waiting for visitors to add color to our quiet and quiet life.

  My wife and I live in a village house located 5 km from the Havsa-Uzunköprü road. Our dog chickens and we grow vegetables that our family needs in summer and winter in our garden of 1000 square meters. Our farm house is generally available for use, but I try to carry out DIY projects alone as a hobby to make use of leisure time, there are times when a second hand needs to help. Having a chat while having a drink is our favorite activity. Generally, we expect visitors to add color to our quiet and quiet life.


  Eşim ve ben Havsa-Uzunköprü yolundan 5 km içeride kalan köy evinde yaşıyoruz. Köpeğimiz tavuklarımız ve 1000 metrekare bahçemizde yaz ve kış ailemizin ihtiyacı olan sebzeleri yetiştiriyoruz.Çiftlik evimizin geneli kullanıma müsait durumda ancak sadece boş vakitleri değerlendirmek amacıyla hobi olarak DIY projeleri tek başıma gerçekleştirmeye çalışıyorum ikinci bir elin yardımcı olması gerektiği zamanlar oluyor.İş saatleri dışında bahçede mangal yapmak bir şeyler içerken sohbet etmek en çok sevdiğimiz aktivitedir.Genelde sessiz sakin hayatımıza renk katması için ziyaretçi bekliyoruz.

 • Types of help and learning opportunities

  Types of help and learning opportunities

  Language practice

 • Cultural exchange and learning opportunities

  Cultural exchange and learning opportunities

  We are a family who loves to travel and see beautiful places. My wife and I are two university graduates. We have a lot of equipment and experience due to our age. Visitors can learn a lot from us and we can listen to the memories and experiences about the places they visit. They can also learn Turkish from us. They can have a good time together. They can experience both the meals that our visitors will cook and the traditional Turkish cuisine we will cook. We are not vegetarians, we even often eat meat, but we also show respect and understanding to vegetarians. wine goes great. We would appreciate if our guests accompany it.

  Seyahati güzel yerler görmeyi gezmeyi çok seven bir aileyiz.Eşim ve ben çift üniversite mezunuyuz.Yaşımız gereği bir çok donanım ve tecrübeye sahibiz.Ziyaretçiler bizden çok şey öğrenebilir biz de onlardan gezdikleri yerlerle ilgili anı ve tecrübeleri dinleyebiliriz.Gelen misafirlerimizin konuşabildiği diller konusunda bize yardımcı olabilirler, biz den de Türkçeyi öğrenebilirler.Birlikte güzel zaman geçirebilir gerek ziyaretçilerimizin yapacağı yemekler gerekse bizim yapacağımız geleneksel Türk Mutfağının yemeklerini tecrübe edebilirler.Biz vejeteryan değiliz hatta sıklıkla et yeriz ancak vejeteryanlara da saygı ve anlayış gösteririz.Çok sık olmasa da alkol alırız, yemek eşliğinde kırmızı şarap harika gider.Misafirlerimiz de eşlik ederse memnun oluruz.

 • Projects involving children

  Projects involving children

  This project could involve children. For more information see our guidelines and tips here.

 • Help

  Help

  Although we do not have a distinctive project, it can be fun to spend a good time, to put ideas about our village house, projects, innovations, and bring to life together. We can evaluate the artistic or personal talents of the visitors. We can realize the ideas and projects of our visitors together. We can evaluate if they have a project for our garden. We can discuss all kinds of ideas and projects. We do not have a specific project, but the ideas and projects of our guests will determine the work to be done. It will be nice to have nice conversations with them, eat and drink together.

  Belirgin projemiz olmamala birlikte güzel vakit geçirmek ,Köy evimizle ilgili fikirler projeler yenilikleri hep birlikte hayata geçirmek eğlenceli olabilir. Ziyaretçilerin sanatsal veya kişisel yeteneklerini değerlendirebiliriz. Ziyaretçilerimizin fikir ve projelerini hep birlikte gerçekleştirebiliriz.Bahçemiz için bir projeleri olursa değerlendirebiliriz.Her türlü fikir ve projeyi tartışabiliriz.Belli bir projemiz yok, ancak misafirlerimizin fikir ve projeleri yapılacak işi belirleyecektir.Onlarla güzel sohbetler etmek birlikte yemek, içmek hoş olacaktır.

 • Languages

  Languages spoken
  Turkish: Fluent
  English: Intermediate
  Bulgarian: Beginner

  This host offers a language exchange
  Yabancı ülkelere seyahat etmeyi gezmeyi seviyoruz.Derdimizi anlatabilecek kadar ingilizcemiz ve bulgarca mız var.Yunanca almanca fransızca rusça ispanyolca italyanca dillerini de öğrenmek istiyoruz.

 • Accommodation

  Accommodation

  We have an existing village house on 3 thousand square meters of land and a 3-bed room reserved only for our guests.


  3 bin metrekare arazi içinde mevcut köy evimiz ve sadece misafirlerimiz için ayrılmış 3 yataklı bir odamız var.

 • What else ...

  What else ...

  Edirne is a very old place with many historical features and places to visit; Kırklareli, the neighboring province, is an ancient region where many civilizations lived in different periods and the Strandja mountains are extremely convenient in terms of history, hiking and climbing, and a paradise from places with wonderful natural beauties.


  Edirne geçmişi çok eski ve tarihi özellikleri, gezilmesi görülmesi gereken yerleri fazla olan bir yer; komşu il olan Kırklareli bir çok medeniyetin değişik dönemlerde yaşam sürdüğü antik bir bölge ve Istranca dağları gerek tarih gerekse yürüyüş ve tırmanma bakımından son derece elverişli, doğa güzellikleri harika olan yerlerden bir cennettir.Ulaşım sorunu yoktur.

 • A little more information

  A little more information

  • Internet access

  • Limited internet access

   Limited internet access

  • We have pets

  • We are smokers

  • Can host families

 • Can host digital nomads

  Can host digital nomads

  tv, müzik ve sınırsız internetimiz var.Birlikte yemek hazırlayabiliriz mangal yapabiliriz.

 • Space for parking camper vans

  Space for parking camper vans

  2000 metrekare bahçemiz var.

 • Can possibly accept pets

  Can possibly accept pets

  hepsi olabilir.

 • How many Workawayers can stay?

  How many Workawayers can stay?

  More than two

 • ...

  Hours expected

  whether to work is free, if he wants to work or not.


Host ref number: 418434244542