actualizado  

Let's plant new saplings, beautify, renovate the small farm in Manisa, Turkey

 • Turquía
 • 168 “me gusta”
 • Última actividad: 28 may 2023

DISPONIBILIDAD

  2023 

 Estancia mínima:  Al menos 2 semanas

E
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Detalles

 • Descripción

  Descripción

  I hosted volunteer friends many times in our farm where we practice Nature Friendly Agriculture. Now I want to know all the people of the world.

  I took the first step into my new life with a tolerant, open mind and believing that everything would be possible somehow. If you want to meet me, please send the first message.

  What I want most from you is that you can cook me good food, teach foreign languages. I would be very happy if you could make big pictures on the walls of the farm. I will teach you the love of mother earth and small repairs.

  Our farm is 20 km away from the center of Manisa province in western Turkey. The distance to the sea shore is 70 km. The nearest village is 4 km away and there is always a bus to the city. The farm, which has belonged to our family for three generations, has vineyards, walnut trees, olive trees and many fruit trees. We grow our own food in our summer and winter vegetable gardens. There are 3 separate houses for accommodation in our farm. Our guests can stay in separate houses. We have cat and dog friends on the farm. I live alone on the farm, sometimes my mother and son stay on the farm.

  We also make nature-friendly agricultural practices in our farm. We grow products with traditional methods. We do not use any toxic pesticides.

  According to the season, our main works on the farm are as follows; Garden preparation, seedling growing, seedling planting and hoeing, Garden irrigation, vegetable and fruit harvesting, vegetable and fruit drying, pickle making, wine making, bread making, jam and marmalade making, buying seeds, cleaning and repairing buildings on the farm, winter firewood All the daily life work on a farm, such as preparing, is done.

  What I expect from volunteer guests is to do all the work together, to prepare meals together, to do cleaning and repair work together, to work in the garden together, and to learn new things from each other.

  to work 5 hours a day as the season and weather conditions allow, to chat in the remaining time, to experience different dishes, to drink wine at sunset, to watch a movie in the open air cinema at night, in short, to share the most valuable thing, time and make a new friend.

  If you follow my Instagram account that I post every day, you will learn more about the farm and me,

  Instagram: sureyyabu

  Hope to see you...

  ---

  Doğa Dostu Tarım uygulamaları yaptığımız çiftliğimizde bir çok kez wwoof gönüllü dostları ağırladım. Şimdi ise tüm dünya insanlarını tanımak istiyorum.

  Bende bu yeni hayatıma hoşgörülü, açık fikirli ve her şeyin bir şekilde mümkün olacağına inanarak ilk adımı attım. Sende benimle tanışmak istersen, lütfen ilk mesajı sen at.

  Senden en çok istediğim bana güzel yemekler yapabilir, yabancı dil öğretebilirsin. Çiftliğin duvarlarına büyük resimler yapabilirsen çok sevinirim. Bende sana toprak ana sevgisini ve küçük tamiratları öğretirim.

  Çiftliğimiz Türkiye'nin batısında Manisa ilinin Merkezine 20 km uzaklıktadır. Deniz kıyısına uzaklığı 70 km dir. En yakın köy 4 km uzaklıkta ve her zaman şehre giden otobüs vardır. Üç nesildir ailemize ait olan çiftlikte üzüm bağları, ceviz ağaçları, zeytin ağaçları ve bir çok meyve ağaçları vardır. Yazlık ve kışlık sebze bahçemizde kendi yiyeceklerimizi yetiştiriyoruz. Çiftliğimizde konaklama için 3 ayrı ev mevcuttur. Misafirlerimiz ayrı evde kalabilir. Çiftlikte kedi ve köpek dostlarımız vardır. Çiftlikte tek başıma yaşamaktayım, bazen annem ve oğlumda çiftlikte kalmaktadır.

  Çiftliğimiz de doğa dostu tarım uygulamaları yapmaktayız. Geleneksel yöntemler ile ürün yetiştiriyoruz. Hiç bir şekilde zehirli tarım ilaç kullanmıyoruz.

  Çiftlikte mevsime göre başlıca işlerimiz şunlardır ; Bahçe hazırlama, fidan yetiştirme, fidan ekimi ve çapalama, Bahçe sulama, sebze ve meyve toplama, sebze ve meyve kurutma, turşu yapımı, şarap yapımı, ekmek yapımı, reçel ve marmelat yapımı, tohum alımı, çiftlikteki binaların temizliği ve tamiri, kışlık yakacak odun hazırlama gibi bir çiftlikte günlük yaşamsal tüm işler yapılmaktadır.

  Gönüllü misafirlerden beklentim, tüm işleri beraber yapabilmek, beraber yemek hazırlamak, beraber temizlik ve tamir işleri yapmak, beraber bahçede çalışmak, ve birbirimizden yeni şeyler öğrenmek.

  mevsim ve hava şartları müsait olduğunca günlük 5 saat çalışmak, kalan zamanda sohbet etmek, farklı yemekler deneyimlemek, gün batımında şarap içmek, gece açık hava sinemasında film seyretmek, kısacası en değerli şey olan zamanı paylaşıp yeni bir dost edinmek.

  Her gün paylaşım yaptığım Instagram hesabımı takip edersen çiftlik ve benim hakkımda daha fazla bilgi edinirsin,

  Instagram: sureyyabu

  Görüşmek dileğiyle...

 • Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Trabajo de caridad
  Proyectos artísticos
  Práctica de idiomas
  Ayuda en proyectos ecológicos
  Enseñanza
  Jardinería
  Proyectos de construcción y bricolaje
  Cuidado de animales
  Ayuda en una granja
  Cocinar para toda la familia
  Ayuda doméstica
  Mantenimiento general
 • Objetivos de sostenibilidad de las NU que intenta conseguir este anfitrión

  Objetivos de sostenibilidad de las NU que intenta conseguir este anfitrión

  Objetivos de las NU
  Fin de la pobreza
  Hambre cero
  Salud y bienestar
  Educación de calidad
  Igualdad de género
  Agua limpia y saneamiento
  Energía asequible y no contaminante
  Trabajo decente y crecimiento económico
  Industria, innovación e infraestructura
  Reducción de las desigualdades
  Ciudades y comunidades sostenibles
  Producción y consumo responsables
  Acción por el clima
  Vida submarina
  Vida de ecosistemas terrestres
  Paz, justicia e instituciones sólidas
  Alianzas para lograr los objetivos
 • Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Historical places in Manisa and its surroundings, natural national parks, traditional clothes and food, nature-friendly agricultural practices, coastal towns that can be visited for a day,

  Manisa ve çevresinde bulunan tarihi yerler, doğal milli parklar, geleneksel kıyafetler ve yemekler, doğa dostu tarım uygulamaları, günü birlik gidilebilecek sahil kasabaları,

 • Ayuda

  Ayuda

  Cooking especially vegan and vegetarian family meals, building projects, farm assistance, language practice

  Özellikle vegan ve vejetaryen aile yemekleri pişirme, bahçe bakımı, bina projeleri, çiftlik yardımı, dil pratiği

 • Idiomas

  Idiomas hablados
  Turco: Fluido
  Alemán: Intermedio
  Inglés: Principiante

  Este anfitrión ofrece intercambio de idiomas
  İngilizce ve ispanyolca öğrenmek istiyorum

 • Alojamiento

  Alojamiento

  Separate building with room and toilet

  Oda ve tuvaleti olan ayrı bina

 • Algo más...

  Algo más...

  The closest village to our farm is 4 km away. The bus goes to the city every hour. Our farm is 18 km from the intercity bus terminal and train station. There are many historical and touristic places in Manisa and its surroundings. It is possible to go to the coastal towns, which are around 100 km, on a daily basis.

  Çiftliğimize en yakın köy 4 km uzaklıktadır. her saat başı otobüs şehre gitmektedir. çiftliğimiz şehirler arası otobüs terminali ve tren garına 18 km mesafededir. Manisa ve çevresinde bir çok tarihi ve turistik yerler vardır. 100 km civarında bulunan sahil kasabalarına günübirlik gidilebilir.

 • Un poco más de información

  Un poco más de información

  • Acceso a Internet

  • Acceso a Internet limitado

   Acceso a Internet limitado

  • Tenemos animales

  • Somos fumadores

  • Puede alojar familias

 • Puede acoger a nómadas digitales

  Puede acoger a nómadas digitales

  Sınırsız İnternet

 • Espacio para aparcar autocaravanas

  Espacio para aparcar autocaravanas

  3x10 m

 • Podría aceptar mascotas

  Podría aceptar mascotas

  çiftlikte kedi ve köpekler var, eğer uyumlu bir evcil hayvan ise olabilir.

 • ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  Más de dos

 • ...

  Horas esperadas

  Maximum 4-5 hours a day, 5 days a week

Número de referencia de anfitrión: 678454842931

Comentarios (6)Fotos

Comentarios

Son opciones de calificación adicionales para cuando los miembros dejan sus comentarios. Se muestra la calificación media dejada en cada opción.

Precisión del perfil: (5.0)

Intercambio cultural: (5.0)

Comunicación: (5.0)

Social and Literary valuenter at cave hotel in - Göreme, Cappadocia, Turkey
Come and help my son practice English or/and French in İzmir, Turkey