Stay in my hotel and help my children improve their language skills in Avanos, Turkey

Country

Turquía

13 “me gusta”


 • rating

  Evaluación del anfitrión

 • feedbacks

  Comentarios

  -

 • last activity

  Última actividad

  29/08/2022

 
  2022 
E
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D
 • Descripción

  Descripción

  Avanos is a district of Nevşehir Province. The ancient name of the settlement, which is 18 km north of Nevşehir, was Venessa, Zuwinasa or Ouenasa. The tradition of making ceramics has been going on since the Hittites in the county, where there are many pottery workshops. In 1926, the linguist Emile Forrer read the name of the city of Zuwinasa on a tablet during his research in the Boğazköy Hittite Royal Archives. In Ottoman documents, Avanos is referred to as Enes and Evenez. The marble sarcophagus found in a Roman cemetery on the edge of the Kızılırmak, near Avanos, is interesting in that it is the only sarcophagus unearthed in the central Cappadocia region. The sarcophagus was discovered by chance in 1971 and was discovered by Prof. Archaeological excavations carried out in Zank Höyük under the direction of Gökberk revealed the remains of different cultures from the Old Bronze Age to the Late Roman Period. In Avanos, there are Sarıhan caravanserai and Alaaddin Mosque belonging to the 13th century Seljuk Period. I am Hotel Owner Hikmet Ayhan AKBEL. We are looking for a young, dynamic and open female friend to stay in our hotel with the aim of improving my children's language skills.

  Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşimin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.Merkez bucağına bağlı 3, Özkonak bucağına bağlı 10 ve Topaklı bucağına bağlı 5 köyü vardır.

  1926'da dilbilimci Emile Forrer, Boğazköy Hitit Kraliyet Arşivler'inde yaptığı araştırmalar sırasında bir tablette Zuwinasa şehrinin adını okudu bununla beraber Nenessa ve Zu-Winasa, Nicole Thierry'nin çalışmalarına göre, Venassa ve Avanos'a dönüşmüştür. Osmanlı belgelerinde Avanos, Enes ve Evenez olarak geçer. Avanos yakınlarında, Kızılırmağın hemen kenarındaki bir Roma mezarlığında ele geçen mermerden lahit, merkez Kapadokya bölgesi'nde bugüne kadar ele geçen tek lahit olması açısından ilginçtir. Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmış ve Avanos'un Sarılar kasabası yakınlarındaki Prof. Gökberk'in başkanlığındaki Zank Höyük'te yapılan arkeolojik kazılarda Eski Tunç Çağı'ndan Geç Roma Dönemi'ne kadar değişik kültürlere ait kalıntılar açığa çıkarılmıştır. Avanos'ta 13. yüzyıl Selçuklu Dönemi'ne ait Sarıhan kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.bu güzel ve tarih kokan beldemizin bir yansıması olan konağımızda siz değerli misafirleri ağırlamaktan onur duyacağız.

  Ben Otel Sahibi Hikmet Ayhan AKBEL.
  Çocuklarımın Dil Becerisini Geliştirmek Amacı İle Otelimizde konaklayacak , Genç Dinamik ve Gelişime Açık Bayan Arkadaşı Arıyoruz

 • Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Práctica de idiomas
  Enseñanza
  Hostelería/turismo

 • Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Our hotel is in Avanos, the most beautiful place in the Cappadocia Region. It is a quiet place by the river. It is very close to the Cappadocia Regions and is a unique place for all kinds of transportation and activities such as eating and drinking.

  Otelimiz Kapadokya Bölgesinin En Güzüde Yeri Olan Avanos'tadır. Irmak Kenarında sessiz sakin yerdir. Kapadokya Bölgelerine çok yakın olup her türlü ulaşım , yeme içme gibi aktiviteler için eşsiz bir yerdir.

 • Proyectos con niños

  Proyectos con niños

  En este proyecto podría haber niños. Para obtener más información, consulta nuestras directrices y consejos aquí.

 • Ayuda

  Ayuda

  We are looking for a young, dynamic female friend who loves to learn and teach for our hotel and the education of my children.

  Otelimiz ve çocuklarımın eğitimi için genç , dinamik , öğrenmeye ve öğretmeyi seven bayan arkadaş aramaktayız.

 • Idiomas hablados

  Inglés: Principiante

 • Alojamiento

  Alojamiento

  Hotel

  Otel

 • Algo más...

  Algo más...

  Avanos, Cavusin, Goreme, Uchisar, Ortahisar. Transportation facilities are available to go to all places.

  Avanos , Çavuşin , Göreme , Uçhisar , Ortahisar. Tüm yerlere gidebilmesi için ulaşım olanakları mevcuttur.

 • Un poco más de información

  Un poco más de información

  • Acceso a Internet

  • Acceso a Internet limitado

   Acceso a Internet limitado

  • Tenemos animales

  • Somos fumadores

  • Puede alojar familias

 • ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  Uno

 • ...

  Horas esperadas

  Maximum 4-5 hours a day, 5 days a week


Número de referencia de anfitrión: 775636678934