Bring your creative ideas to our family's village house in Edirne, Turkey

Country

Turquía

9 “me gusta”


 • rating

  Evaluación del anfitrión

 • feedbacks

  Comentarios

  -

 • last activity

  Última actividad

  14/02/2022

 
  2022 
E
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D
 • Descripción

  Descripción

  My wife and I live in a village house. We grow vegetables with our dog, chickens and 1000 square meter garden. We are waiting for visitors to add color to our quiet and quiet life.

  My wife and I live in a village house located 5 km from the Havsa-Uzunköprü road. Our dog chickens and we grow vegetables that our family needs in summer and winter in our garden of 1000 square meters. Our farm house is generally available for use, but I try to carry out DIY projects alone as a hobby to make use of leisure time, there are times when a second hand needs to help. Having a chat while having a drink is our favorite activity. Generally, we expect visitors to add color to our quiet and quiet life.


  Eşim ve ben Havsa-Uzunköprü yolundan 5 km içeride kalan köy evinde yaşıyoruz. Köpeğimiz tavuklarımız ve 1000 metrekare bahçemizde yaz ve kış ailemizin ihtiyacı olan sebzeleri yetiştiriyoruz.Çiftlik evimizin geneli kullanıma müsait durumda ancak sadece boş vakitleri değerlendirmek amacıyla hobi olarak DIY projeleri tek başıma gerçekleştirmeye çalışıyorum ikinci bir elin yardımcı olması gerektiği zamanlar oluyor.İş saatleri dışında bahçede mangal yapmak bir şeyler içerken sohbet etmek en çok sevdiğimiz aktivitedir.Genelde sessiz sakin hayatımıza renk katması için ziyaretçi bekliyoruz.

 • Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Práctica de idiomas

 • Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  We are a family who loves to travel and see beautiful places. My wife and I are two university graduates. We have a lot of equipment and experience due to our age. Visitors can learn a lot from us and we can listen to the memories and experiences about the places they visit. They can also learn Turkish from us. They can have a good time together. They can experience both the meals that our visitors will cook and the traditional Turkish cuisine we will cook. We are not vegetarians, we even often eat meat, but we also show respect and understanding to vegetarians. wine goes great. We would appreciate if our guests accompany it.

  Seyahati güzel yerler görmeyi gezmeyi çok seven bir aileyiz.Eşim ve ben çift üniversite mezunuyuz.Yaşımız gereği bir çok donanım ve tecrübeye sahibiz.Ziyaretçiler bizden çok şey öğrenebilir biz de onlardan gezdikleri yerlerle ilgili anı ve tecrübeleri dinleyebiliriz.Gelen misafirlerimizin konuşabildiği diller konusunda bize yardımcı olabilirler, biz den de Türkçeyi öğrenebilirler.Birlikte güzel zaman geçirebilir gerek ziyaretçilerimizin yapacağı yemekler gerekse bizim yapacağımız geleneksel Türk Mutfağının yemeklerini tecrübe edebilirler.Biz vejeteryan değiliz hatta sıklıkla et yeriz ancak vejeteryanlara da saygı ve anlayış gösteririz.Çok sık olmasa da alkol alırız, yemek eşliğinde kırmızı şarap harika gider.Misafirlerimiz de eşlik ederse memnun oluruz.

 • Proyectos con niños

  Proyectos con niños

  En este proyecto podría haber niños. Para obtener más información, consulta nuestras directrices y consejos aquí.

 • Ayuda

  Ayuda

  Although we do not have a distinctive project, it can be fun to spend a good time, to put ideas about our village house, projects, innovations, and bring to life together. We can evaluate the artistic or personal talents of the visitors. We can realize the ideas and projects of our visitors together. We can evaluate if they have a project for our garden. We can discuss all kinds of ideas and projects. We do not have a specific project, but the ideas and projects of our guests will determine the work to be done. It will be nice to have nice conversations with them, eat and drink together.

  Belirgin projemiz olmamala birlikte güzel vakit geçirmek ,Köy evimizle ilgili fikirler projeler yenilikleri hep birlikte hayata geçirmek eğlenceli olabilir. Ziyaretçilerin sanatsal veya kişisel yeteneklerini değerlendirebiliriz. Ziyaretçilerimizin fikir ve projelerini hep birlikte gerçekleştirebiliriz.Bahçemiz için bir projeleri olursa değerlendirebiliriz.Her türlü fikir ve projeyi tartışabiliriz.Belli bir projemiz yok, ancak misafirlerimizin fikir ve projeleri yapılacak işi belirleyecektir.Onlarla güzel sohbetler etmek birlikte yemek, içmek hoş olacaktır.

 • Idiomas

  Idiomas hablados
  Turco: Fluido
  Inglés: Intermedio
  Bulgarian: Principiante

  Este anfitrión ofrece intercambio de idiomas
  Yabancı ülkelere seyahat etmeyi gezmeyi seviyoruz.Derdimizi anlatabilecek kadar ingilizcemiz ve bulgarca mız var.Yunanca almanca fransızca rusça ispanyolca italyanca dillerini de öğrenmek istiyoruz.

 • Alojamiento

  Alojamiento

  We have an existing village house on 3 thousand square meters of land and a 3-bed room reserved only for our guests.


  3 bin metrekare arazi içinde mevcut köy evimiz ve sadece misafirlerimiz için ayrılmış 3 yataklı bir odamız var.

 • Algo más...

  Algo más...

  Edirne is a very old place with many historical features and places to visit; Kırklareli, the neighboring province, is an ancient region where many civilizations lived in different periods and the Strandja mountains are extremely convenient in terms of history, hiking and climbing, and a paradise from places with wonderful natural beauties.


  Edirne geçmişi çok eski ve tarihi özellikleri, gezilmesi görülmesi gereken yerleri fazla olan bir yer; komşu il olan Kırklareli bir çok medeniyetin değişik dönemlerde yaşam sürdüğü antik bir bölge ve Istranca dağları gerek tarih gerekse yürüyüş ve tırmanma bakımından son derece elverişli, doğa güzellikleri harika olan yerlerden bir cennettir.Ulaşım sorunu yoktur.

 • Un poco más de información

  Un poco más de información

  • Acceso a Internet

  • Acceso a Internet limitado

   Acceso a Internet limitado

  • Tenemos animales

  • Somos fumadores

  • Puede alojar familias

 • Puede acoger a nómadas digitales

  Puede acoger a nómadas digitales

  tv, müzik ve sınırsız internetimiz var.Birlikte yemek hazırlayabiliriz mangal yapabiliriz.

 • Espacio para aparcar autocaravanas

  Espacio para aparcar autocaravanas

  2000 metrekare bahçemiz var.

 • Podría aceptar mascotas

  Podría aceptar mascotas

  hepsi olabilir.

 • ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  Más de dos

 • ...

  Horas esperadas

  whether to work is free, if he wants to work or not.


Número de referencia de anfitrión: 418434244542