1 / 5

Stay in my hotel and help my children improve their language skills in Avanos, Turkey

 • Favorito 16 vezes
 • Última atividade: 27 nov. 2023

Disponibilidade

  2024 

 Hospedagem min. solicitada: Sem período mínimo

J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Detalhes

 • Descrição

  Descrição

  Avanos is a district of Nevşehir Province. The ancient name of the settlement, which is 18 km north of Nevşehir, was Venessa, Zuwinasa or Ouenasa. The tradition of making ceramics has been going on since the Hittites in the county, where there are many pottery workshops. In 1926, the linguist Emile Forrer read the name of the city of Zuwinasa on a tablet during his research in the Boğazköy Hittite Royal Archives. In Ottoman documents, Avanos is referred to as Enes and Evenez. The marble sarcophagus found in a Roman cemetery on the edge of the Kızılırmak, near Avanos, is interesting in that it is the only sarcophagus unearthed in the central Cappadocia region. The sarcophagus was discovered by chance in 1971 and was discovered by Prof. Archaeological excavations carried out in Zank Höyük under the direction of Gökberk revealed the remains of different cultures from the Old Bronze Age to the Late Roman Period. In Avanos, there are Sarıhan caravanserai and Alaaddin Mosque belonging to the 13th century Seljuk Period. I am Hotel Owner Hikmet Ayhan AKBEL. We are looking for a young, dynamic and open female friend to stay in our hotel with the aim of improving my children's language skills.

  Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşimin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.Merkez bucağına bağlı 3, Özkonak bucağına bağlı 10 ve Topaklı bucağına bağlı 5 köyü vardır.

  1926'da dilbilimci Emile Forrer, Boğazköy Hitit Kraliyet Arşivler'inde yaptığı araştırmalar sırasında bir tablette Zuwinasa şehrinin adını okudu bununla beraber Nenessa ve Zu-Winasa, Nicole Thierry'nin çalışmalarına göre, Venassa ve Avanos'a dönüşmüştür. Osmanlı belgelerinde Avanos, Enes ve Evenez olarak geçer. Avanos yakınlarında, Kızılırmağın hemen kenarındaki bir Roma mezarlığında ele geçen mermerden lahit, merkez Kapadokya bölgesi'nde bugüne kadar ele geçen tek lahit olması açısından ilginçtir. Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmış ve Avanos'un Sarılar kasabası yakınlarındaki Prof. Gökberk'in başkanlığındaki Zank Höyük'te yapılan arkeolojik kazılarda Eski Tunç Çağı'ndan Geç Roma Dönemi'ne kadar değişik kültürlere ait kalıntılar açığa çıkarılmıştır. Avanos'ta 13. yüzyıl Selçuklu Dönemi'ne ait Sarıhan kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.bu güzel ve tarih kokan beldemizin bir yansıması olan konağımızda siz değerli misafirleri ağırlamaktan onur duyacağız.

  Ben Otel Sahibi Hikmet Ayhan AKBEL.
  Çocuklarımın Dil Becerisini Geliştirmek Amacı İle Otelimizde konaklayacak , Genç Dinamik ve Gelişime Açık Bayan Arkadaşı Arıyoruz

 • Tipos de ajuda e oportunidades de aprendizado

  Tipos de ajuda e oportunidades de aprendizado

  Prática de idiomas
  Ensino
  Hotelaria/turismo
 • Oportunidades de intercâmbio cultural e aprendizado

  Oportunidades de intercâmbio cultural e aprendizado

  Our hotel is in Avanos, the most beautiful place in the Cappadocia Region. It is a quiet place by the river. It is very close to the Cappadocia Regions and is a unique place for all kinds of transportation and activities such as eating and drinking.

  Otelimiz Kapadokya Bölgesinin En Güzüde Yeri Olan Avanos'tadır. Irmak Kenarında sessiz sakin yerdir. Kapadokya Bölgelerine çok yakın olup her türlü ulaşım , yeme içme gibi aktiviteler için eşsiz bir yerdir.

 • Projetos que envolvem crianças

  Projetos que envolvem crianças

  Este projeto pode envolver crianças. Para mais informações, veja aqui nossas diretrizes e dicas.

 • Ajuda

  Ajuda

  We are looking for a young, dynamic female friend who loves to learn and teach for our hotel and the education of my children.

  Otelimiz ve çocuklarımın eğitimi için genç , dinamik , öğrenmeye ve öğretmeyi seven bayan arkadaş aramaktayız.

 • Idiomas

  Inglês: Iniciante

 • Acomodação

  Acomodação

  Hotel

  Otel

 • Algo mais...

  Algo mais...

  Avanos, Cavusin, Goreme, Uchisar, Ortahisar. Transportation facilities are available to go to all places.

  Avanos , Çavuşin , Göreme , Uçhisar , Ortahisar. Tüm yerlere gidebilmesi için ulaşım olanakları mevcuttur.

 • Mais alguns detalhes

  Mais alguns detalhes

  • Acesso à internet

  • Acesso à internet limitado

   Acesso à internet limitado

  • Temos mascotes

  • Somos fumantes

  • Pode hospedar famílias

 • Quantos Workawayers pode acomodar?

  Quantos Workawayers pode acomodar?

  1

 • ...

  Horas previstas

  Maximum 4-5 hours a day, 5 days a week

Nº de ref. de anfitrião: 775636678934

Fotos

Comentário

Kiteboard school in Yumurtalık near Adana in Turkey looking for help
Practice English with me in Ankara, Turkey