1 / 5

Help care for our son in sunny Villajoyosa, Spain

 • Favorito 17 vezes
 • Última atividade: 28 jun. 2024

Disponibilidade

  2024 

 Hospedagem min. solicitada: 1 semana ou menos

J
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D

Detalhes

 • Descrição

  Descrição

  Hi, we are a young Czech family who moved to Spain some time ago to the outskirts of Villajoyosa. I work as a virtual assistant from home and my husband works on construction sites with stone. We have a three year old son who does not go to kindergarten and likes society, cars and lego. With us also living our small dog. Moving to Spain was one of our visions that we have fulfilled and we would like to offer others a taste of seaside life on affordable terms. We have come a long way in our personal development over the last year and are happy to share our journey with you. Our interests include exploring everything new, from good food, to good drink, to new places in the world. If you get along with the kids and they get along with you, we'd love to welcome you to our apartment 200m from the sea. We speak English, learn Spanish, but primarily Czech. We look forward to seeing you, Martin, Bara and little Martin.

  Ahoj, jsme mladá česká rodina, která se před nějakým časem přestěhovala do Španělska na okrajovou část města Villajoyosa. Já pracuji, jako virtuální asistentka z domu a muž pracuje na stavbách s kamenem. Máme tříletého syna, který nechodí do školky a má rád společnost. A taky s námi bydlí malý psí důchodce. Přestěhování do Španělska byla jedna z našich vizí, kterou jsme si splnili a rádi bychom nabídli ochutnávku přímořského života i ostatním za dostupných podmínek. Za poslední rok jsme ušli velký kus cesty v osobním rozvoji a rádi s tebou posdílíme naši cestu. Mezi naše zájmy patří objevování všeho nového, od dobrého jídla, přes dobré pití až po nová místa na světě. Pokud si rozumíš s dětmi a oni si rozumí s tebou, rádi tě uvítáme v našem bytě 200m od moře. Mluvíme anglicky, učíme se španělsky, primárně ovšem česky. Těšíme se na tebe, Martin, Bára a malý Martin.

 • Tipos de ajuda e oportunidades de aprendizado

  Tipos de ajuda e oportunidades de aprendizado

  Cuidar de crianças/atividades criativas
  Criar/cozinhar refeições caseiras
 • Oportunidades de intercâmbio cultural e aprendizado

  Oportunidades de intercâmbio cultural e aprendizado

  In exchange for your stay, we can offer sharing and a shift in our personal development. I can offer you a taste of Mohendzodaro active women's meditations. My husband will be happy to work out with you or give you an insight into czech kitchen. We can also offer you our insights from Spain or take you on a wonderful trip to the surrounding beauty.

  Výměnou za tvůj pobyt můžeme nabídnout sdílení a posun v našem osobním rozvoji. Já ti mohu nabídnout ochutnávku aktivních ženských meditací Mohendžodáro. Můj muž si s tebou rád zacvičí nebo ti ukáže náhled do české kuchyně. Dále ti můžeme nabídnout naše poznatky ze Španělska či tě vzít na parádní výlet po okolních krásách.

 • Projetos que envolvem crianças

  Projetos que envolvem crianças

  Este projeto pode envolver crianças. Para mais informações, veja aqui nossas diretrizes e dicas.

 • Ajuda

  Ajuda

  The way we imagine your stay here is that you would spend about four hours a day with our son while I work in the morning. This includes playing with toy cars, lego, building a bunker, crafting, playing hide and seek or lots of other activities. I also need to provide my son with a drinking regime and prepare snacks. After these few hours it will be up to you what you do with the rest of your free time, do you go to the beach or to town? :-)
  Once a week my husband and I would like to go out for dinner in the evening while our son goes to bed or watches a cartoon with you.

  Tvůj pobyt tady si představujeme tak, že by jsi se věnovala denně cca čtyři hodiny denně našemu synovi, zatímco já budu dopoledne pracovat. To zahrnuje hraní si s autíčky, legem, stavění bunkru, tvoření, hraní na schovávanou nebo spousty dalších aktivit. Dále je potřeba synovi zajišťovat pitný režim a připravit svačinu. Po těchto pár hodinách bude na tobě, co se zbytkem svého volného času uděláš, jestli půjdeš na pláž nebo do města? :-)
  Jednou týdně bychom si rádi s mužem zašli večer na večeři, zatímco syn půjde spát nebo se s tebou koukne na pohádku.

 • Idiomas

  Idiomas
  Czech: Fluente
  Inglês: Intermediário
  Espanhol: Iniciante

  Este anfitrião oferece intercâmbio de idiomas
  Spanish

 • Acomodação

  Acomodação

  For your stay, you will have a bedroom with a double bed and a part of the wardrobe for your belongings.. You will also be able to use our shared bathroom, washing machine and of course the rest of the household, including the balcony with a beautiful view of the mountains.
  We offer breakfast, lunch and dinner. If he helps us with the preparation, we will be very happy. Of course, some snacks too.

  Pro tvůj pobyt budeš mít k dispozici ložnici s manželskou postelí a část skříně pro tvé věci. Dále budeš moct využívat naší společnou koupelnu, pračku a samozřejmě zbytek domácnosti a to včetně balkónu s nádherným výhledem na hory.

 • Algo mais...

  Algo mais...

  You can go to the beach, it's around 20 degrees during the winter, so you can even swim in the sea. There are climbing routes, the beautiful town of Villajoyosa or the big city with its skyscrapers of Benidorm. 20 minutes by car you will find yourself in a mountain paradise.

  Můžeš se vydat na pláž, přes zimu je to okolo 20 stupňů, takže se můžeš i vykoupat v moři. Kousek od nás jsou lezecké trasy, nádherné město Villajoyosa nebo velké město s mrakodrapy Benidorm. 20 minut autem se ocitneš v horském ráji.

 • Mais alguns detalhes

  Mais alguns detalhes

  • Acesso à internet

  • Acesso à internet limitado

   Acesso à internet limitado

  • Temos mascotes

  • Somos fumantes

  • Pode hospedar famílias

 • Pode hospedar nômades digitais

  Pode hospedar nômades digitais

  Este anfitrião indicou que adora hospedar nômades digitais.

 • Quantos Workawayers pode acomodar?

  Quantos Workawayers pode acomodar?

  2

 • ...

  Horas previstas

  Maximum 4-5 hours a day, 5 days a week

Nº de ref. de anfitrião: 221123783974

Comentário (2)


Fotos

Comentário

Essas classificações são opcionais e foram dadas junto com os comentários dos membros.A classificação média deixada por cada opção é exibida.

Precisão do perfil: (5.0)

Intercâmbio cultural: (5.0)

Comunicação: (5.0)