Come to this special place in the middle of the forest near Olbramice, Czech Republic

Country

República Checa

1 “me gusta”


 • rating

  Evaluación del anfitrión

 • feedbacks

  Comentarios

  -

 • last activity

  Última actividad

  30/12/2021

 
  2022 
E
F
M
A
M
J
J
A
S
O
N
D
 • Descripción

  Descripción

  The project was created by buying an old beautiful house. Many people have already taken turns in it to help and relax. For work in the garden, etc. Two people can live downstairs and there can be 3 on the mountain. I am now more or less in Brno and I would like to provide space for people who would like to come here on holiday and volunteer to help complete the house. I am an artist and a friend is a poet, I have two adult children who now live in Bratislava. It is a place in the middle of forests where you forget about the hustle and bustle of the city, while it is close to civilization. 5 km to Náměště na Hané and 25 km to Olomouc, where there is a bus.

  Projekt vznikl koupí starého krásného domečku. Už se v něm vystřídalo mnoho lidí na výpomoc a relaxaci. Na práci na zahradě atd. Dole mohou bydlet dva lidé a na hoře mohou být 3. Já jsem teď víceméně v Brně a ráda poskytnu prostor lidem, kteří by sem chtěli přijet na dovolenou a formou dobrovolnictví pomoct s dokončováním domečku. Já jsem umělkyně a přítel je básník, já mám dvě dospělé děti, které bydlí teď v Bratislavě. Je to místo uprostřed lesů, kde zapomenete na ruch města, při tom je to blízko do civilizace. 5 km do Náměště na Hané a 25 km do Olomouce, kam jezdí autobus.

 • Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Tipos de ayuda y oportunidades de aprendizaje

  Ayuda doméstica

 • Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  Intercambio cultural y oportunidades de aprendizaje

  They could learn to make clay plasters, enjoy the surroundings. I take volunteers on trips by our car. Bikes are available if required.

  Mohli by se naučit dělat hliněné omítky, užít si okolí. Dobrovolníky beru na výlety naším autem. Popřípadě jsou k dispozici kola.

 • Ayuda

  Ayuda

  I would like to make new clay plasters on our pig house. It is possible to get creatively involved and create a relief, a work of art. We also need to make a fence, plaster around new windows, grind the attic on the floor, etc.

  Or you can make the art in atteliere here. Paint or make sculptures.


  Ráda bych na našem vepřákovém domečku udělala nové hliněné omítky. Je možné se kreativně zapojit a vytvořit tam nějaký reliéf, umělecké dílo. Také potřebujeme udělat plot, omítky kolem nových oken, vybrousit půdovky na podlaze atd.

  Nebo můžete přijet tvořit. Je tu ateliér, kde se dá malovat nebo vytvářet sochy.

 • Idiomas

  Idiomas hablados
  Czech: Fluido
  Inglés: Intermedio

  Este anfitrión ofrece intercambio de idiomas
  I LIke to improove lenguage.

 • Alojamiento

  Alojamiento

  On the mountain we have two rooms separated by a wooden partition. One couch, double bed, two extra mattresses. There is a kitchen, refrigerator, sink. The bathroom is just shared downstairs. Toilet dry outside. We usually cook on a fire, on the grill or in a cauldron. In winter on the stove and in the wood-burning stove.

  Na hoře máme k dispozici dvě místnosti oddělené dřevěnou příčkou. Jeden gauč, manželská postel dvě madrace navíc. Je tam kuchyňka, lednička, dřez. Koupelna je jen dole společná. Wc suché venku.

 • Algo más...

  Algo más...

  In the vicinity there is the Bouzov castle, Javoříčské caves, Mladečské caves, the Kosíř lookout tower and the carriage museum, the chateau in Náměšť na hané and nearby swimming in the quarry or on the dam in Vilémov. The surrounding forests are beautiful, mushroom picking for walks in the fresh air. We usually cook on a fire, on the grill or in a cauldron. In winter on the stove and in the wood-burning stove. Pleasant atmosphere under old nuts, company of swallows, lizards, hedgehogs, spotted woodpeckers, cats, bees.

  V okolí je hrad Bouzov, Javoříčské jeskyně, Mladečské jeskyně, rozhledna Kosíř a muzeum kočárů, zámek v Náměšti na hané a blízké koupání v lomu, nebo na přehradě ve Vilémově. Okolní lesy jsou krásné, houbařské na procházky na čerstvém vzduchu. Zpravidla vaříme na ohni, na roštu nebo v kotlíku. V zimě na kamnech a v peci na dřevo. Příjemná atmosféra pod starými ořechy, společnost vlaštovkek, ještěrek, ježků, strakapoudů, koček, včeliček.

 • Un poco más de información

  Un poco más de información

  • Acceso a Internet

  • Acceso a Internet limitado

   Acceso a Internet limitado

  • Tenemos animales

  • Somos fumadores

  • Puede alojar familias

 • Podría aceptar mascotas

  Podría aceptar mascotas

  Dog

 • ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  ¿Cuántos voluntarios puedes hospedar?

  Más de dos

 • ...

  Horas esperadas

  Maximum 4-5 hours a day, 5 days a week


Número de referencia de anfitrión: 297892865858